جام و مدال هایت را پس بده قهرمان تقلبی!

بالاخره تمام شد...

   فینال برگزار گردید و در نهایت بی عدالتی و بی انصافی جام به ایتالیا رسید. حال ندارم از شکوه جام جهانی بنویسم. حوصله تعریف از اهمیت و جایگاه چنین رویداد ورزشی رو هم ندارم. حتی نمی خوام حرفی از عنوان "جام صهیونیستی" و سوء استفاده های بسیاری که از این فرصت میشه بزنم... امشب حالم گرفته شد. البته این دفه فرق می کنه. این بار از بی تعصبی بازیکنان تیم ملی - بخور بخور های مسولین تورهای ورزشی و راه انداختن بازار سیاه بلیت بازیها توسط بعضی از این بی غیرتها - بی برنامگی و نا هماهنگی های همیشگی مختص ورزش ایران در رویدادهای حساس جهانی و خیلی چیزهای دیگه نیست که حالم گرفته است!.

 الان از این دلخورم که چرا حاج رضایی (کارشناس برنامه ویژه پخش بازیها) به این حقیقت تلخ اشاره کرد که خیلی از مردم ما دوست داشتند ایتالیا قهرمان بشه.... آخه چرا؟!! چه وجه تشابهی بین مردم و یا فوتبال ایران و ایتالیا وجود داره ؟!... اصلا بیا کمی به عقب تر برگرديم. وقتی اسم ایتالیا رو می شنویم بی اختیار به یاد لشکر کشی های قرون وسطی در رم - شهرکهای معروف مافیا - جنگهای صلیبی و شهید عزیز ادواردو آنیلی و... می افتیم .اصولا هر چی سعی می کنم که از این تیم خوشم بیاد نمیشه. آخه چطور میشه یک ایرانی - با کلی ادعای فرهنگ و تمدن - از تیمی طرفداری کنه که بازیکناش به داشتن تخصص در رفتارهای ضد ارزشی و ضد اخلاقی شهرت دارن! تیمی که همیشه یک مدافع مطرح بوده تا یک مهاجم. تیمی که امشب با بی رحمی تمام از هرچه ضد فوتبال بلد بود استفاده کرد تا بازیکنانی مثل زیدان - آنری و ویه را رو محو کنه. باز هم یه نگاه کلی: اصلا برا چی فوتبال نگاه می کنیم!؟ اگه مباحث سیاسی و استراتژیک رو در جام جهانی فوتبال در نظر نگیری دراینصورت غیر از هنر - زیبایی - لذت - غرور - نوع دوستی - وحدت ملی و میهن پرستی آیا هیچ حسی برای درک کردن و استفاده کردن وجود داره!؟... پس چرا باید فوتبالی رو تحسین کنیم که برای رسیدن به چند کیلو طلای بی ارزش (بدون در نظر گرفتن نکات فوق) حاضره دست به هر کاری بزنه!؟...

   به قول مجید جلالی (تئورسین محبوب و سرشناس فوتبال) اين اشتباهه که فکر کنیم سیاستی که امشب بازیکن بی ادب ایتالیایی برای از کارانداختن و اخراج بازکن همیشه محبوب من یعنی ستاره بزرگی به نام زین الدین زیدان به کار برد رو بشه حرفه ای گری قلمداد کرد. نه دوست من این چیزی جز فریبکاری و تقلب نمی تونه باشه. این گونه رفتارها با روح و فلسفه ورزش همخونی نداره. هر چند به سوی دنیایی پیش بریم که قهرمانی جای پهلوانی رو بگیره - ما به عنوان تماشاچی حداقل کاری که می تونیم انجام بدیم اینه که از چنین رفتارهایی متنفر باشیم و حس انزجار خودمونو بروز بدیم. حتی وقتی تیم مورد علاقمون دچار چنین کابوس وحشتناکی از جهان پول و قدرت میشه - این مردم هستن که قضاوت و نظرشون به عنوان اثری ماندگار در تاریخ ثبت خواهد شد. خوب حتما داری میگی "بیخیال بابا یه فوتبالو ببین چقدر داره می پیچونش..." یا شایدم فکر می کنی دارم زیادی سخت میگیرم. خوب پس اینجاشو بخون چون می خوام از دنیای منطق به دنیای احساسات سفرکنیم... ااااای که الان گفتم ینی : من دربست دیوونه اون کله اسمی شدم که زیدان زد تو شکم اون يارو ماتراتزی. 04.gif به نظر من زیدان اشتباه نکرد... ایشون بازیکن آرومیه و در نهایت خونسردی اون کارو کرد. به نظرم یکی باید به گزارشگر دوست داشتنی و کاردرستی مثل عادل فردوسی پور بگه این حق رو نداره که اینقدر سخت گیرانه به زیدان انتقاد کنه. چرا که اون ضربه نه نشون دهنده خشونت بلکه مبین یک احساس - یک درک بالا و یک شعور غیرتمندانه بود. من میگم زیدان میتونست اون کارو نکنه ولی میخواست ثابت کنه که برای اون یک تکه مدال فلزی هرگز ارزش تحمل حتی فقط یک فحش رو هم نداره... زیدان هنرمندیه که نشون داد به محبوبیت و شهرت وابستگی نداره و برای دل خودش فوتبال بازی میکنه! اون حاضر نیست حتی یک لحضه توهین رو به خاطر یک وداع شکوهمندانه و یا قهرمانی مجدد تحمل کنه! چرا که فوتبال - جام - قهرمانی و چيزهايی از اين قبيل همش بهانه است. بهانه ای برای رسیدن به آرامش - داشتن لذت درک يک هنر و... اینا چیزهایی که هنوز خیلی زوده تا یه الف بچه تازه به دوران رسیده که به خیال خودش زیدان رو شکست داده بتونه بفهمه... امیدوارم همه دوستای من هم قبول داشته باشن که ارزش آدمی فراتر از اونه که بخواد لحظه ای انسانیت خودشو با دنیایی از مادیات معاوضه کنه. من اون ضربه محکم کله زیدان رو برای همیشه به ذهنم میسپارم!!

ورزشکار محبوب من کاش میتونستم این جملات رو به خودت بگم. شاید روزی برات میل کردم...

 هر کجا باشی تحسینت میکنم کاپیتان قلبها

/ 3 نظر / 13 بازدید
نیما

سلام.. بالاخره جام تمام شد و زيدان مانگار....

علی

تو کی هستی مثلا؟ هنوز نه زیدان حرفی زده نه اون یارو. از کجا فهمیده چی رد و بدل شده؟ شما مسلمونا فقط ادعای زیادی دارین. نه یک جو انصاف دارین نه یک جو منطق. از خشونت لذت می‌برین. اگه سینه یارو میشکست باز هم همین حرف رو می‌زدی؟

مهدی

از ابراز لطفت ممنون... چی بگم خوب... اینم یه نظریه ...علی خان فقط یه سوالی : شما که اسمتون علی هست چه دینی داری که مسلمونا رو به خشونت طلبی متهم می کنی...