حمایت از حقوق بشر به سبک غرب تا شرافت رسانه ای به سبک فارس

 

چندی پیش یکی از نزدیکانم به مزاح خطابم کرد و گفت: "تو چه جور خبرنگاری هستی که برای گفتن یه دروغ باید نیم ساعت فکر کنی!؟ " آن روز فقط خندیدم، اما روزی که وارد حرفه خبرنگاری شدم، هرگز فکر نمی کردم یک رسانه خبری بتواند آنقدر بی اعتبار و آبرو شود که دیگر آب از سرش گذشته و هر دروغ شاخداری را مخابره کند. روزی که سردبیر محترم مان هم در جمعی خودمانی گفت که دیگر امیدی به دروغ نگفتن رسانه ها نیست، بلکه امیدواریم فقط دروغ های غیر مخرب بگویند، بازهم فکر نمی کردم اوضاع تا این حد خراب باشد. و هنگامی که عضو سرویس ترجمه ی سازمان مان شدم هم هیچ گاه تصور نمی کردم با موضوعی که امشب به طور اتفاقی متوجه آن شدم برخورد کنم.

علاوه بر زورنامه کیهان که به اندازه عدم تحمل دیدن کاغذهایی که هر روز حیف می کند ازش متنفرم، این خبرگزاری فارس و سایت مثلا خبری تحلیلی عصر ایران هم عجیب حال به هم زن شده اند! اول از عصر ایران که چند وقت پیش با خبر مضحکانه انقلاب روحی پوتین پس ازملاقات با رهبر معظم انقلاب تکلیف خودش را در تبیین میزان بی ارزشی و مزخرف بودنش روشن کرد و حالا هم این فارس که اگر با چشم خود دروغ شاخدارش را ندیده بودم، باورم نمی شد سازمانی که اسم خبرگزاری را یدک می کشد، بتواند تا این حد دروغ پرداز و متقلب باشد...

برای روشن شدن موضوع لطفا به نحوه ترجمه خبری که این جماعت ساده لوح ِ خوش باور (و ایضا بی شرف) به نقل از "آسوشیتد پرس" مخابره کرده اند نگاهی بیندازید.

 

 

  Libya blocks UN council on Gaza Ap:

ترجمه : لیــبی صدور بیانیه شورای امنیت درباره نوار غزه را لغو کرد.

متن فارس : لیبی خواستار رسیدگی فوری به اوضاع مردم غزه شد !!!

 

Ap:  The U.N. Security Council, despite negotiating for much of the week, failed to reach agreement late Friday night on a statement on the safety of people along the chaotic Gaza-Egypt border. Libya, whose ambassador holds this month's revolving council presidency, blocked a statement that would have expressed the body's "deep concern" over the issue.

ترجمه  : توافق اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد برای صدور بیانیه در حمایت از امنیت مردم نوار غزه علی رغم مذاکرات یک هفته ای بی نتیجه ماند. لیبی، که سفیرش ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، بیانیه ای که نسبت به مسایل (پیش آمده در نوار غزه) ابراز "نگرانی شدید" می کرد را رد کرد.

متن فارس : به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، علیرغم مذاکرات پی‌در‌پی و رایزنی‌های چند روز گذشته، شورای‌ امنیت سازمان ملل تا به امروز به هیچ توافقی در مورد سلامتی و بهداشت مردم غزه که در منطقه مرزی این شهر با مصر گرفتار شده‌اند، نرسیده است. لیبی رئیس دوره‌ای شورای امنیت که اوایل هفته گذشته خواستار تشکیل نشست اضطراری کشور‌های عرب عضو این شورا شده بود از سازمان ملل خواست به بررسی بحران بهداشتی مردم نوار غزه بپردازند. !!!

 

Ap: "The delegation of Libya decided to refer it back to the Arab group. And they've in turn referred it back to capitals," Britain's U.N. Ambassador John Sawers said.

ترجمه  : جان ساورز سفیر انگلستان در سازمان ملل متحد گفت: " نماینده لیبی تصمیم گرفت تا آن (مساله جریانات نوار غزه) به گروه کشورهای عربی بازگردد... "

متن فارس : نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد نیز گفت، نماینده لیبی که ماه جاری ریاست شورا را برعهده دارد ناراحتی عمیقش را در مورد عدم بهداشت و به خطر افتادن سلامت مردم غزه ابراز کرد و از کشورهای عرب عضو شورا خواست به بررسی فوری این موضوع بپردازند. !!!

....

Ap: Libya's U.N. Ambassador Giadalla Ettalhi said the statement reflects the interests of Arab nations generally, but not of Libya. "When it comes to interests, you have to care about your own stance, not the reactions of the others," he said.

پایان بندی خبر آسوشیتد پرس : جاداالله اطالحی سفیر لیبی در سازمان ملل با خاطر نشان کردن اینکه بیانیه فوق بطور کل منافع کشورهای عربی را در پی دارد و نه لیبی گفت: "وقتی صحبت از منافع می شود، شما باید به منافع خود اهمیت دهید، نه به واکنش دیگران."

پایان بندی خبر فارس : وزیر امورخارجه لیبی چند روز پیش در نامه‌ای به ‌کشورهای عربی که روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی دارند، از آنها خواست در اعتراض به اقدامات تروریستی این رژیم، سفیران خود را از تل‌آویــو فراخوانند و سفیران اسرائیلی را از پایتخت‌های خود اخراج کنند...

 

بی شرمی فارس تنها به اینجا ختم نمیشه و در دو خبر دیگه هم به کذب گویی محض در مورد وقایع اخیر پیرامون درگیری های نوار غزه ، اقدامات شورای امنیت و مواضع لیبی به عنوان رییس دوره ای این شورا پرداخته. منبع فارس این بار با کمال تعجب و وقاحت دو سایت خبری فلسطینی است... جالب اینجاست که این خبرگزاری دروغ پرداز حکومتی در یکی از این خبرها چنین روتیتر زده: "حقوق بشر به سبک غربی" که با خوندنش قبل از هر چیز ادامه این جمله برای عنوان این پست برایم تداعی شد که: حقوق بشر به سبک غربی و شرافت رسانه ای به سبک فارس!

و خبر دیگر هم این: "ابراز تاسف رئیس شورای امنیت از عدم تصویب قطعنامه محکومیت جنایات غزه" منظور فارس از رییس شورای امنیت همان جاداالله الطالحی که نقل صحبتش در بالا آمد و منظورش از ابراز تاسف هم احتمالا همان برگشت دادن مساله به گروه کشورهای عربی است که در متن خبر اصلی تصریح شده توسط خود نماینده لیبی صورت پذیرفته است!... شما را به خدا ببینید این پدر سوخته ها چقدر راحت مثل سگ دروغ می گویند!!! معلوم نیست رییس جمهور لیبی، این قذافی بی شرف آیا قرار است نقش فیدل کاسترو دوم را برای رسانه های حکومتی مان بازی کند؟ چراکه تا حدی به حمایت از کشور و مواضعش پرداخته اند، که حتی از گفتن فاحش ترین دروغ ها نیز در سطح یک خبرگزاری رسمی دولتی دریغ نمی شود.

خودتان بخوانید و قضاوت کنید که درج چنین کذب ها و دروغ های فاحشی در سایت یک خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی که فریاد حمایت از دولت اسلامی اش بلند است نشانه چیست؟ شرمم آمد از این همه حماقت که فکر نمی کنند بالاخره همه مثل خودشان بیسواد نیستند و ممکن است چهار نفر پیدا شود که خبر اصلی را خوانده و پته اش را رو بریزد.

خبرگزاری محترم فارس! خاک بر سرت، همین.

 

/ 41 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

ديدم تو فحش داديش. گفتم منم ازت حمايت کنم... خبرگزاری بچه پرروی کج و کوله.

lost-destiny

نگاهم رهی.....هم رهی.... رهی بی ره....ره واره....همی رهوار!!!!

مهسا

U Turn معرکه بود ! من که خيلی خوشم اومد. مخصوصا صحنه ی آخرش که پسره يه ساعت تلاش کرد که با پول ها فرار کنه بعد همين که سوار ماشين شد موتور ماشين ترکيد

مهدی

آقا ما اون واو رو خورديم هضمشم کرديم. واو کجا بود...تموم شد رفت؛ يه ليوان آبم روش رفتيم بالا. حالا تو هی بگو واومو می خوام.

ماهی سياه کوچولو

سلام... ميدونی اين سنگينی سرمان کمی کم مياورد با خواندن اين جورچيزها.... قلمت همینجور باطراوت عزيزجان. ببخش که من ديراومدم واسه جواب... پستت خوندنی بود.زنده باشی. ممنون که راجع به اون فيلم هم توضيح دادی... بازهم اون طرفا بيا. شادباشی.بی بهانه...